Celý den stát, chodit, zvedat, tahat, přesouvat a převážně dělat pouze jednotvárné pohyby. Navíc často v hluku, prachu, zápachu, vysokých, nebo naopak nízkých teplotách. Jak v takových podmínkách pěstovat spokojenost manuálních pracovníků? Opravdu stačí jen dostatečný plat a pár benefitů k tomu? „To už opravdu nestačí. Stěžejní je rozvíjení klíčových lidí, kteří jsou v denním kontaktu s těmito pracovníky. A to kupodivu nejsou ani manažeři ani HR specialisti.“ říká Šárka Nováková, která má ve společnosti Greiner Perfoam na starosti HR management a rozvoj lidí.
Asi nebude žádným překvapením, že spokojenost s prací je u manuálních pracovníků velmi nízká. Podle studie z roku 2020 je míra spokojenosti pouhých 34 %, tedy v rámci průmyslu vůbec jedna z nejnižších. Jinými slovy, téměř dvě třetiny těchto zaměstnanců nechodí do své práce s žádným velkým nadšením…
Naštěstí existuje řada způsobů, jak i ve ztížených podmínkách vytvářet prostředí, kde se budou vaši lidé cítit motivovaní a budou ve své práci spatřovat víc než jen měsíční výplatní pásku. Takové prostředí vám pak také zajistí stabilní výrobní procesy, požadované výsledky, ale i nižší fluktuaci pracovníků.
Férový plat, bezpečnost a vybavení jako úplný základ
Ano, peníze jsou „až na prvním místě“. Bez dostatečného ohodnocení v práci nebudou lidé spokojení, ani kdybyste byli několikanásobným zaměstnavatelem roku. Zaplatit nájem a energie, zajistit běžnou obživu své rodiny a uspořit pár financí na nějaké ty osobní radosti a dovolené.
Kromě dostatku peněz ale potřebují ještě něco navíc – musejí se cítit bezpečně. Všechny procesy v rámci výroby musí být nastaveny na 100% zajištění zdraví vašich zaměstnanců. Musí mít také k dispozici dobré vybavení, případně dostatečné přestávky a také čas na odpočinek.
„Jenže férový plat, bezpečnost a vybavení je dnes už naprostý základ. Dnes je najdete v takřka každé výrobní společnosti. Rozhodně se tak nejedná o důvod, proč by u vás měli zaměstnanci rádi pracovat a dlouhodobě podávat kvalitní výkony.“ dodává Šárka Nováková, HR manager/ Expert People development ve společnosti Greiner Perfoam (Neveon).
Úzký kontakt a vzájemný respekt otevírá dveře ke spokojenosti
Mnohem větší důraz se v současnosti klade na aktivní zapojení lidí do celého kontextu firmy. Dobrý plat vás zahřeje na pár měsíců, ale smysl práce vás může hřát až do konce života. Každý zaměstnanec by tedy měl vědět, proč u vás pracuje a proč je jeho role ve vašem výrobním procesu tak důležitá.
S tím také souvisí respekt ke všem pracovníkům, otevřenost k jejich názorům a případně také úzký kontakt a ocenění jejich práce. Všechny zmíněné podmínky se ovšem nedají „jen tak“ zaplatit. Musí je někdo aktivně vytvářet, a to nejen občas, ale v podstatě na denní bázi. To ale vyžaduje kvalitní vedoucí pracovníky, které jsou se zaměstnanci v každodenním kontaktu.
Čím dál tím víc vidím, že klíčovou roli ve spokojenosti pracovníků ve výrobě nehrají až tak lidé z vyššího či středního managmentu. Ti mají na starosti strategická rozhodnutí… Ale pravidelný kontakt s vůbec největší skupinou lidí mají samotní předáci, mistři a mentoři. To oni jsou ti, kteří své pracovníky denně chválí, motivují, informují, dávají zpětnou vazbu nebo oceňují.
– Šárka Nováková, HR manager/ Expert People development ve společnosti Greiner Perfoam (Neveon)
Rozvíjejte lidi, kteří jsou pro spokojenost ve výrobě opravdu klíčoví
Role vzdělávání je v Greiner Perfoam samozřejmě významná napříč všemi vyššími pozicemi. Nicméně rozvíjení a vzdělávání mistrů, předáků či mentorů hraje neméně podstatnou roli. Tito lidé musí být seznámeni s cíli a procesy celé firmy, musí špičkově ovládat své řemeslo, ale především by měli dostatečně ovládat i tzv. soft-skills.
„Když vidíte mistra, který je schopen dodávat svým podřízeným pracovníkům srozumitelné informace, aktivně s nimi komunikovat a naslouchat jejich potřebám a třeba i stížnostem, je to úplně o něčem jiném. Najednou v té hale cítíte zcela jinou atmosféru.“ říká Šárka Nováková a dodává: „V těchto dovednostech je ale potřebujete samozřejmě pravidelně rozvíjet a vzdělávat, protože málokdo má takové schopnosti přirozeně.“
Mezi hlavní dovednosti na těchto pozicích by podle Šárky Novákové měly patřit například efektivní komunikace, přebírání zodpovědnosti, práce s emocemi, kritické myšlení, asertivní chování či také sebepoznání.
V této souvislosti mají u nás v Greineru otevřenou možnost vzdělávání i samotní manuální pracovníci na nejnižších pozicích. Často se nám totiž stává, že z nich vyrůstají další skvělí mistři a předáci, kteří dané prostředí znají nejlépe a mají v něm také přirozený respekt.
– Šárka Nováková, HR manager/ Expert People development ve společnosti Greiner Perfoam (Neveon)
Příklady z výrobní firmy Greiner Perfoam jen potvrzují trend, který se v posledních letech šíří mezi firmami. Soft skills už dávno nejsou dovednosti, které jsou vhodné jen pro střední a vyšší management. Mistr, který umí ve správnou dobu pochválit, namotivovat a taky vysvětlit zaměstnanci úkol, je pro spokojenost ve výrobě cennější než odměny, benefity či teambuilding. A spokojená hala automaticky znamená kvalitnější výsledek..